Csupán két dél-amerikai válogatott maradt talpon a nyolcaddöntők után: Brazília és Uruguay. A maradék 6 Európát illetve Eurázsiát képviseli : Franciaország, Belgium, Svédország, Horvátország, Anglia és Oroszország. 2014-ben ez az arány 4-4 volt, akkor Brazília és Uruguay mellett Kolumbia és Costa Rica is a legjobb nyolc közé jutott..Az Európai válogatottak között volt akkor: Németország, Franciaország, Belgium és Hollandia. Némiképp meglepetései a mostani tornának Oroszország, Horvátország, Svédország és Anglia.
Oroszország
Oroszország még nem szerepelt világbajnokságon negyedöntőben, erre mi sem a legjobb alkalom házigazdaként részt venni.
Az oroszok eddig mesze az elvárások felett teljesítenek. A barátságos meccseken gyengén játszó válogatott meglepetésre tovább jutott a csoportkörből, két magabiztos győzelemmel. Urugauyal szemben viszont látszott hogy erősebb támadó kvalitású csapattal nincsenek egy szinten. A nyolcaddöntőben viszont meglepetésre az egyik esélyest Spanyolországot ejtették ki.
A négy között Horvátországot kapták, amolyan Dávid-Góliát küzdelem az országok mérete alapján, ám játékosállomány alapján Horvátország jelentős előnyben van.
A hazai pálya előnye és a lelkesedés sok mindenre képes. Az oroszok nagyon szervezettek láthattuk Spanyolország ellen képesek voltak 120 percen keresztül a szívós védekezésre.
Ugyanakkor a direktebb támadófocit játszó horvátok ellen nehezebb dolguk lesz.
Horvátország
A horvát válogatott is ínséges évek után jutott a legjobb nyolc közé. A dalmátok 1998-ban a legendás bronzérmet szerző válogatottal voltak utoljára a nyolc között. Azóta nem érték túl a csoportkör.
Ez a horvát válogatott viszont meglehetősen érett játékot mutat. A csoport meccseiket magabiztosan megnyerték. Argentínát kiütötték, Izlandot pedig szinte csere csapattal verték meg 2-1. A nyolcaddöntőben Dániával már nehezen bírtak, de tizenegyesekkel végül továbbjutottak.
A horvátok erős kvalitással rendelkeznek. Minden poszton erősebbek az oroszoknál. Különösen a középpályája világklasszis. Ugyanakkor Dánia megmutatta, hogy Modric semlegesítésével fogást lehet találni a horvátokon.
Svédország
Svédország is először jut el az új évezredben a negyeddöntőkig. A Skandinávok utoljára 1994-ben voltak a legjobb nyolc között és bronzérmet szereztek.
Azóta vagy a nyolc között búcsúztak, vagy ki sem jutottam a világbajnokságra. Pedig olyan korszakos sztárok játszottak a csapatban mint Zlatan Ibrahimovic, Henrik Larsson vagy Fredrik Ljunberg.
A szabadszájúságáról ismert Ibrahimovic idén lemondta a válogatottságot és többször fogalmazott meg kritikát a nemzeti együtteséről.
Sztárok nélkül, kevés elvárással jutott el Svédország a nyolc között. A csoportkör második meccsén amikor a németek megfordították a találkozót. Szinte borítékolható volt Németország és Mexikó jut tovább. A svédek viszont nagy meglepetésre 3-0 verték Mexikót, ezzel tovább jutottak. A legjobb 16 között Svájcot győzték le a rendes játékidőben Forsberg góljával.
A nyolc között Angliával néznek szemben.
A svédek erőssége a csapat munka. Igazán fegyelmezetten játszanak, aminek alapja a stabil védekezés. Gyengeségük, hogy a kissé idejét múlt 4-4-2 felállásában hiányzik egy igazi góllövő. A támadó poszton játszó Berg és Toivonen páros eddig egy gólt lőtt. Eddig megosztotta a csapat a góllövés feladatát és a védők és a középpályások is kivették a részüket. Kérdés, hogy most kivállalja magára?
Anglia
A futball őshazája évek óta az elvárásokhoz mérten alul teljesít. A szigetországnak mindig voltak klasszisai az elmúlt évtizedekben még sem értek el igazán jó eredmény. A legutóbbi vb-n például kiestek már a csoportkörben, negyeddöntőkig pedig 2006-ban jutottak el utoljára.
Játékosállományt tekintve voltak már jobban csengő névsorok is, ám a nagy nevek nem mindig jelentettek garanciát. Elég csak évekig a Steven Gerrard és Frank Lampard együtt játszatásának problémája. Ez a mostani kevésbé az egyéniségekről szóló fiatal csapat. Eddig hozta a kötelezőt, tovább jutott a csoportjából 8 gólt rúgva, majd egy küzdelmes találkozón megtörték a tizenegyes átkukat és büntető párbajban legyőzték Kolumbiát.
Anglia erőssége, hogy Svédországgal szemben nekik van gólvágójuk a csapatukban tudják az eddig gólkirályi címre pályázó Henry Kanet, aki eddig 6 gólnál jár. Ő azaz egyéniség aki eldönthet egy ilyen találkozót. Ugyanakkor a másik csatáruk Raham Sterling gólképtelen.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.