Míg a világbajnokság csoportkörét szenvedve, de túlélte Argentína, egy másik futball nemzet, Németország, utolsóként végezve a csoportjában búcsúzott. A torna legnagyobb esélyesének tartott címvédő Dél-Korától kapott ki 2-0-ra. A kudarc után ugyan még bizalmat szavaztak Joachim Löwnek ,de minden bizonnyal változtatásokra lesz szüksége.
Út a csúcsra
Németország 2004 óta minden világversenyen ott volt a legjobb 4 között legyen az Európa vagy világbajnokság. A 2004-es Európa bajnokságon fordult elő utoljára, hogy Németország kiesett a csoportkörből. Ha összevetjük a mostani és az akkori csapatot jelentős a különbség. 2004-ben ha szigorúan vesszük Oliver Kahnon és Michael Ballackon kívül nem volt igazán klasszis a csapatban. A későbbi nagy egyéniségek mint pl. Philip Lahm vagy Bastian Schweinsteiger ekkor még szárnyukat bontogató ifjú tehetségek voltak, alig 20 évesek. A mostani válogatott ezzel szemben jóval erősebb játékosállománnyal rendelkezik és több poszton is irigylésre méltó a világon. A balhátvéd posztot tartották egyedül a válogatott Achilles sarkának, ahol nem állnak sorban a hasonló képességű sztárok. A generációváltás folyamatos, tehetséges fiatalok épülnek a csapatba a rutinos klasszisok mellé. Még sem volt elég, egy fejlődési pálya megakadt és változásokra lesz szükség.
Németország 2006 óta folyamatosan fejlődik. 2006-ban már bronzérmet szereztek a világbajnokságon, 2008-ban döntőt játszottak az Európa bajokságon. 2010-ben bár ismét csak bronzéremhez jutottak, játékban egyre magasabb szintet képviseltek és partiban voltak a negyedöntőben a világbajnokságot nyerő spanyolokkal. Négy év kellett, hogy felüljenek a világ futball trónjára és a sok munkának beérjen a gyümölcse,2014-ben Németország világbajnokságot nyert. A 2014-es német csapat már egész más játékot játszott, mint a 2010-es. Akkoriban még kontrára játszottak és egy komolyabb csapatot mint például Argentínát, stabil védekezéssel és a kevés, de gyors és hatékony kontráival vertek meg. A világbajnok csapat ezzel szemben egy labda birtoklásra épülő csapattal diadalmaskodott. Nem volt véletlen, hiszen ebben az időben a Nationalelf legtöbb játékosát adó bajor sztár csapat, Bayern München edzője, Pep Guardiola volt, aki köztudottan ennek a játéknak a mestere. Az elmúlt négy évben ezt a játékot játszották a németek, ám ezen a vb-n valami történt, nem voltak elég hatékonyak.
Hasonló folyamat megfigyelhető a spanyoloknál, akik 2008-2012 között tökéletes játékkal uralták Európát, de 2014-ben már kevés volt, kiismerték őket és csúfos vereséggel búcsúztak a csoportkörből (Hollandiától 5-1 re kaptak ki)
Hajszálepedések a vb kezdete előtt
A válogatott még el sem kezdte a világbajnokságot, de több hír is megosztotta a közvéleményt a csapat háza táján. Emlékezetes Illkay Gündogán és Mesut Özil akciója, amikor dedikált mezt adtak, a török elnök Recep Tayyip Erdogánnakél, elnökömnek címzéssel. Ezzel magukra haragították a német futballszövetséget és a szurkolókat egyaránt.
Sokan nem érettek egyet Löw játékos politikájával sem, amikor olyan játékosokat hagyott ki mint a világbajnoki döntőn gólt szerző Mario Götze ,a remek formában játszó center Sandro Wagner, vagy olyan fiatal kreatív játékosokat mint Sané vagy Serge Gnabry. Míg a leszálló ágban lévő, pályája csúcsát régen elhagyó Mario Gomezt elvitte.
A kapus kérdés is nehezen rendeződött, mivel szinte az utolsó pillanatig kérdéses volt Manuel Neuer sorsa. A Bayern München sztárja egész évben sérült volt és úgy tűnt lemarad a világbajnokságról, ám még is felépült és első számú kapus és csapatkapitányként utazott Oroszországba.
Többször kapott szárnyra olyan híresztelés a német sajtóban, hogy nincs egység a csapatban. A válogatottban hatalmi vákum van mióta, Bastian Schweinsteiger és Philip Lahm lemondta válogatottságot, nincs igazán vezére a csapatnak és a széthúzás jellemző.
Játékban sem bizonyítottak. A selejtezőket magabiztosan nyerték, de az utána következő barátságos meccseken nem ment a játék.
Ötlettelen játék
Az elmúlt években megszokhattuk, hogy a németek nem csak eredményes,de szép játékot produkálnak. Ezen a világbajnokságon egyik sem teljesült. A németek meddő labdabirtoklással uralták a mezőnyt, de ötlettelenek voltak elől és nagyokat hibáztak hátul. Kevés volt az egyéni villanás,de az összjáték is lassú, körülményes, pontatlan. Löw próbált kísérletezni és változtatott a csatár mögötti támadó hármason ám az Özil-Goretzka-Müller-Reus-Draxler ötösből egyik sem mutatott kellő kreativitást. Különösen csalódott lehet Marco Reus, aki eddig két világbajnokságról maradt le sérülés miatt, most pedig nem találta a helyét. Belső középpályás poszton sem sikerült megtalálni az összhangot, aki Toni Kroos mellett kellő mennyiségben robotol, míg a Reál Madrid klasszis szervez. Sem Sami Khediraval sem Ikaly Gündogánnal nem volt stabil a középpályás védekezés. Sebastian Rudy pedig nem töltött sok időt a pályán egy szerencsétlen sérülés miatt. Csatár poszton Timo Werner mozgott különösen idegenül, aki stabilan védekező csapatok ellen nem találta a helyét, ezért folyamatosan kimozgott a szélekre, középen viszont nem volt senki aki tartsa a labdákat. Az egész csapatban nehéz bárkit is kiemelni. A védelemben nem csak a fiatal játékosok pl. Kimmich vagy Rüdiger,hanem az olyan rutinos klasszisok mint Boateng és Hummels is nagyokat hibázott.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.