Még a világbajnokság előtt történt esemény, amely megosztotta a német közvéleményt a Nationalelf világbajnok játékosai Mesut Özil és İlkay Gündogán a török elnökkel Recep Tayyip Erdoğannal találkoztak. A két klasszis a brit nagykövetségen látogatták meg a politikust és egy-egy dedikált mezt adtak át Erdogánnak, amelyet elnökömnek címeztek.
Ezzel magukra haragították a német labdarúgó-szövetséget és a német szurkolókat egyaránt.
Mindkét játékos bár török szülők gyermeke a Ruhr vidéki bányászvárosban, Geiseskirchenben látta meg a napvilágot. Így a profi karrierjüket is Németországban kezdték, majd ezt a válogatottat választották. A kritizálás ellenére Joachim Löw még is magával vitte a játékosokat a világbajnokságra, pedig sokan megkérdőjelezték ezután a tagságukat.
A német válogatott kiesése miatt nem ült el a vihar Özil körül, mivel a játéka is hagyott kivetni valót maga után, majd pár nappal a szégyenletes eredmény után nyaralós fotót osztott meg instagramján. Ezért számos kritika érte a hozzáállását.
Hatalmas visszhangot kelltett a koszovói albán Granit Xhaka és Xherdan Xhaqiri akciója, a világbajnokság második csoport körében. A Svájci válogatott Szerbiával csapott össze egy parázs hangulatú meccsen. A Svájci válogatott igazi multikuturális válogatott: török, albán, chilei -spanyol,koszovi,kameruni,bosnyák származású játékosok is megfordulnak egy szerb-bosnyák edzővel.
Hatalmas visszhangot kelltett a koszovói albán Granit Xhaka és Xherdan Xhaqiri akciója, a világbajnokság második csoport körében. A Svájci válogatott Szerbiával csapott össze egy parázs hangulatú meccsen. A Svájci válogatott igazi multikuturális válogatott: török, albán, chilei -spanyol,koszovi,kameruni,bosnyák származású játékosok is megfordulnak egy szerb-bosnyák edzővel.
A kezdő csapat összeállítása kiélezte a délszláv etnikai ellentéteteket,mivel a svájci válogatottban 4 albán származású játékos lépett pályára, ebből 3 koszóvói albán valamint egy bosnyák labdarúgó is. A szerb szurkolók a meccs elejétől provokálták is az említett játékosokat, füttyszóval énekkel. A fordulatos meccsen 1-0-as szerb vezetést, 2-1-re módosította Svájc a második félidőben.
A meccs pikantériája, hogy mindkét svájci gólt albán származású játékos rúgta. Granit Xhaka és Xherdan Xhaqiri kezükkel az albán sast formálva ünnepelték a góljaikat, amivel hatalmas botrányt okoztak. A FIFA pénzbírsággal büntette a két játékost, mivel mozdulatuk politikai provokációnak minősül és a szerbeket hergelték vele. A focistákat számos kritikai érte, mert ha Svájcot képviselik a tornán akkor miért kell albán nemzeti jelképeket mutogatni. Koszovóba viszont nemzeti hősnek tartják őket.
A kettős állampolgárok helyzete speciális mivel mindkét országhoz van kötödése, így mindkét országot képviselheti. A szurkolóknak nem könnyű elfogadni, hogy többségében nem a szív fog dönteni. Lesznek játékosok akik érzelemmentes arccal némán állnak a himnusz alatt. A nemzeti válogatottak a klub foci felé tartanak és a siker a meghatározóbb, mint a hazaszeretet. Özil vagy Gündogán is a siker útját választották amikor a német válogatottat választották, így világbajnokok lettek, amire a török válogatottal nem sok esély lenne,
Kivételek
Vannak persze olyan játékosok akik máshogy döntöttek és nem az új hazát választották, hanem a származási országukat. Ilyen például az említett Granit Xhaka testvére, Taulant Xhaka, aki szintén Svájcban látta meg a napvilágot, de az albán válogatottat választotta.
A török származású Nuri Sahin is választhatta volna Németországot, mivel Nyugat-Németországban született Özilékhez hasonlóan és a Borussia Dortmund csapatában ismerték meg a nevét. Sahin viszont a török utánpótlás válogatottat választotta, majd 2005-ben bemutatkozott a nagy válogatottban. Érdekesség, hogy a bemutatkozó meccsén pont Németországnak talált be, ezzel ő lett a legfiatalabb török válogatott gólszerző.
Még egy testvér pár döntött különbözőképpen. Jerome és Kevin-Prince Boateng ghánai és német származásúak és Németországba születtek. Előbbi a német még utóbbi a ghánai válogatottat választotta.
A horvát válogatott kulcsembere Ivan Rakitic előtt is volt még lehetőség. A középpályás Svájcban nőtt fel és az ottani utánpótlás válogatottban játszott ám végül Horvátországot választotta.
A bejegyzés trackback címe:
https://footballfungirl.blog.hu/api/trackback/id/tr2414102627
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.