Mesut Özil négy éve még ünnepelt világbajnok volt, az utóbbi egy hónapban viszont a leginkább megosztó játékos lett Németországban. A középpályás először az Erdogánnal készült fotó miatt került össztűz alá, majd őt okolták Németország gyenge szereplésért a világbajnokságon . A török származású német játékost az utóbbi időben annyi kritika érte, hogy végül lemondta a válogatottságot. Tényleg ilyen gyenge lett volna a teljesítménye a válogatottban vagy csak ő viszi el a balhét?
Özil két meccset játszott végig, a bizalom vesztés jeleként Svédország ellen csak padon kezdett és nem is kapott szerepet a meccs későbbi szakaszában sem. Így csupán két meccs alatt lehet megítélni a teljesítményét.
A középpályást futó mennyisége miatt gyakran éri kritika. A világbajnokságon 180 perc alatt 20,2 km-t futott ami nem rossz eredmény. Összehasonlítva a többi támadó középpályással eredmény már árnyaltabb, Julian Draxler 135 perc alatt 16,1 km-t, Thomas Müller 207 perc alatt 25,7 km-t , Leon Goretzka 63 perc alatt 7,4 km-t, Marco Reus 210 perc alatt 25,7 km-et.
A 88,8 %-os passzpontossága bár nem a legjobb mutató a csapatban, ahol több játékos is 90 % feletti értékkel rendelkezik. Támadó középpályásként viszont, ahol sok az előre passz, nem csak kereszt illetve hátra adogatások vannak egész jó eredmény. Összehasonlításként a többi támadó középpályással Müllernél 77,6 % Reusnál 82,2 %, Goretzkánál 86,4 %, Draxlernél 91,6 % az érték.
Kulcspasszok tekintetében a legjobb teljesítményt nyújtotta a csapatban. Meccsenként 5,5 kulcspasszt adott a társaknak. Joshua Kimmich tudta csak megközelíteni, 3,8 passzal, a másik irányító vénával rendelkező játékos, Toni Kroos csak 2-es átlagot produkált. Ez a mutató önmagában nem jelent semmit, mivel a társak helyzetben hozása leginkább az ő feladata, ugyanakkor összehasonlítva más csapatok hasonló posztokon játszó játékosokkal is fölényben van. A belgák karmestere Kevin De Bruyne 3.8 , a horvátok irányítója Luka Modrić 2,8, a világbajnok Antonie Griezmann 1,4 kulcspasszt adott. Érdekesség, hogy a Svédország-Németország meccsen Özil helyet játszó Marco Reusnál ez az arány csupán 0,7.
Özil nem volt kedvezményező kapura lövésekben, kétszer próbálkozott összesen mind két alkalommal kaput talált. Összehasonlítva Müller 4 lövéséből 2 talált kaput, Draxler 6 szor próbálkozott és mind a 6 kapura ment, Kroos 15 alkalommal lőtt ebből egy gól is született valamint 8 alkalommal a kapus védett.
Meccsenként bemutatott cselek aránya Özil esetében 2. Ez a harmadik legjobb mutató a csapatban, nála csak Draxler (2,5) és Kroos (2,3) cselezett többet. Goretzkánál 1, Reusnál és Müllernél 0 az érték.
Özilt a legtöbb kritika a védekező munkájáért éri, amit a statisztikai adatok is bizonyítanak. Szerelésekben lemarad a támadó középpályásoktól míg Özilnél 0, addig Müllernél 1,7 Draxlernél 1, Reusnál 0,7 a meccsenkénti szerelési arány.
Összességében bár nem játszott kirobbanó formában, ami egyik játékosra sem mondható el a németeknél, a fő feladatát megoldotta, vagyis helyzetbe hozta a társakat. Özil négy éve sem szántotta fel a pályát és soha sem a munkabírásával tűnt ki, hanem egy-egy zseniális megmozdulásával. Most is voltak gól passzt érő indításai, de míg négy éve az aranycipőért küzdő Thomas Müller értékesítette a ziccereit most gól nélkül távozott a tornáról, valamint Mario Gomez vagy Timo Werner sem találta a góllövő cipőjét.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.